SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestick 16196073
*
nr 1619 6073
Bestick
88 delar, Nysilver, Gense, Svenskt Spets, 60 kniva. Längd: 23 cm, 28 gafflar längd: 21 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 maj 2024
kl 18:00:41
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/5 10:09:59
1
Vinnande bud
12/5 10:10:34
1
justering av budtak
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Børge Mogensen (1914-1972)
Dansk snickarmästare och möbelformgivare och lärare vid Kunstakademiets Møbelskole i Köpenhamn.
GENSE
GENSE etablerades i Eskilstuna 1856 av Gustav Eriksson och är ett akronym av Gustav Eriksson NySilverfabrik i Eskilstuna.
GENSE är kanske främst känt för sin bestickstillverkning.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick gense matbestick nysilver pläter silver svenskt spets ädelmetall
-
3367 Bestick i etui
36 delar, nysilver. Längd: 17-20 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:48
-
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:37
-
3003 Matbestick
nysilver, 48 delar. Märkta ARG 800. 12 st matgaffl..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:39
-
2027 Uppläggningsbe..
2 delar, silver, CG Hallberg, Stockholm, 1919. Län..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:58
*
Bestick
nr 1619 6073
Bestick
88 delar, Nysilver, Gense, Svenskt Spets, 60 kniva. Längd: 23 cm, 28 gafflar längd: 21 cm
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 13 maj 2024 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/5 10:09:59 | 1 | Vinnande bud |
12/5 10:10:34 | 1 | justering av budtak |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Børge Mogensen (1914-1972)
Dansk snickarmästare och möbelformgivare och lärare vid Kunstakademiets Møbelskole i Köpenhamn.
GENSE
GENSE etablerades i Eskilstuna 1856 av Gustav Eriksson och är ett akronym av Gustav Eriksson NySilverfabrik i Eskilstuna. GENSE är kanske främst känt för sin bestickstillverkning.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Børge Mogensen (1914-1972)
Dansk snickarmästare och möbelformgivare och lärare vid Kunstakademiets Møbelskole i Köpenhamn.
GENSE
GENSE etablerades i Eskilstuna 1856 av Gustav Eriksson och är ett akronym av Gustav Eriksson NySilverfabrik i Eskilstuna. GENSE är kanske främst känt för sin bestickstillverkning.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick gense matbestick nysilver pläter silver svenskt spets ädelmetall
-
3367 Bestick i etui
36 delar, nysilver. Längd: 17-20 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:48 -
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:37 -
3003 Matbestick
nysilver, 48 delar. Märkta ARG 800. 12 st matgaffl..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:39
-
2027 Uppläggningsbe..
2 delar, silver, CG Hallberg, Stockholm, 1919. Län..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:58